Válás elindítása 2021. Minden tudnivaló egy helyen

Megismerkedünk valakivel, beleszeretünk, összeköltözünk, összeházasodunk, családot alapítunk, és boldogan élünk amíg meg nem halunk. De mi történik, ha nem így van? Ha a házasság alatt kiderül, hogy minket mégsem egymásnak teremtett az ég? Ekkor következik az, amit a legtöbben próbálunk elkerülni, a válás. De hogyan is kell elválni? Alábbi cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat arról, hogyan is zajlik egy válás elindítása.

Ügyvéddel, vagy anélkül?

Hogyan történik a válókereset beadása?

Nézzük akkor egy kicsit részletesebben, hogyan is történik 2020-ban a válás elindítása. Ha a felek mindenképpen a válás mellett döntöttek, akkor lehetőségük van ügyvéd segítségével, vagy anélkül intézni a válási folyamatot. Ha úgy döntenek, hogy ügyvéd bevonása nélkül válnak el, akkor a www.birosag.hu oldalról le kell tölteniük egy 10-15 oldalas keresetlevél nyomtatványt. A dokumentum terjedelme, és szakmai nyelvezete miatt azonban sok esetben laikusok számára nehezebben kitölthető. A nyomtatvány meghatározza, hogy az adott rubrikákba milyen típusú válaszokat kell megadni.

Mikor érdemes ügyvéd segítsége nélkül elválni?

Ha a felek mindenben meg tudnak egyezni. Az egyezségről szóló dokumentumot csatolni kell a kitöltött nyomtatványhoz.

Ha a felek úgy döntenek, hogy ügyvédhez fordulnak, és minden kérdésben megegyezésre jutottak, akkor az első lépés, hogy a felek felkeresik az általuk kiválasztott ügyvédet. Itt közösen megegyeznek a részletkérdésekben, majd ezt írásban is rögzítik, az ügyvéd pedig ez alapján elkészíti a keresetlevelet, melyet ő fog majd beadni a bíróságon. A felek utolsó közös lakhelye szerinti illetékes kerületi, vagy járásbíróság jár majd el az ügyben.

Amennyiben a keresetlevél beadásra kerül, azt a bíróság kiküldi a másik félnek, akinek összesen 30 napja van arra, hogy ellenkérelmet, indokolt esetben a viszontkeresetet beadja bíróságra. Ha ez a folyamat lezárult, akkor a bíróság kitűzi a perfelvételi tárgyalást. Ezen a napon a bíróság összefoglalja az ügyet, meghatározza, hogy van-e esetleg olyan dolog, amit valamelyik félnek bizonyítania kell, valamint a felek megköthetik az egyezséget arról, amiről korábban megállapodtak. Ha a házaspárnak nincs kiskorú gyermeke, akkor a bíróság ott helyben áttér a válóper rendes tárgyalási szakaszára (amennyiben van, akkor a válóper folytatására egy másik napot fognak kitűzni.)

A bíróság röviden kikérdezi a feleket, hogy megtudja:

  • Mettől meddig éltek együtt?
  • Meddig volt jó a házasságuk?
  • Meddig tartott az életközösség?
  • Született e, illetve milyen gyermek született a házasságban?

Ezután kerül sor az ítélethozatalra, ami esetünkben a válás kimondása.

Mi történik akkor, ha nincs közös megegyezés?

Ha feleknek nem sikerül megegyezni, akkor a bíróság részletesen kikérdezi őket, hogy pontosan mitől és mikor romlott meg a házasságuk. Ezeket az állításokat a feleknek később tanúk segítségével is bizonyítaniuk kell.

Mi történik akkor, ha gyermeket illető kérdésekben nem tudnak megegyezni?

Ebben az esetben egy igazságügyi pszichológus szakértő bevonására kerülhet sor, felkeresik a gyermek iskoláját, valamint környezettanulmányt készítenek a felek lakásában. A tanúk meghallgatása itt is rendes tárgyalási szakasz alatt történik, ez azonban a problémásabb eseteknél akár 3-4 tárgyalási napot is jelenthet.

A válóperhez szükséges iratok:

A kereset benyújtására szükség van a házassági anyakönyvi kivonatra, illetve amennyiben gyermek is született a kapcsolatból, akkor az ő születési anyakönyvi kivonatára. Mellékelni kell továbbá az utolsó közös ingatlan tulajdoni lapját is.

"Sajnos a tönkrement házasságokat nem minden esetben lehet megmenteni, és ilyenkor nem marad más hátra, mint a válóper elindítása. Sokan szeretnék megspórolni az ügyvédi költségeket, viszont sok esetben előfordul, hogy a bíróság különböző indokok miatt akár többször is visszautasítja a keresetleveleket. Ha tehát szeretnénk szépen, csendben és minél gyorsabban elválni, akkor érdemes szakember segítségét kérni. Weboldalunkon rengeteg szakember elérhetősége megtalálható, legyen szó akár ügyvédekről, gyermekvédelmi tanácsadókról, mediátorokról, vagy akár pszichológusokról.
Ide kattintva megtekinthető a teljes lista."

Ne feledd, kedves olvasó, a cél mindig az, hogy „szépen válj el”.

Írta: Dr. Kulcsár István ügyvéd


Spórolj milliókat és éveket, válj el tudatosan és felkészülten!

Az ország egyetlen teljes körű, válási online tudásanyagában mindent összegyűjtöttünk Neked, amire szükséged lehet! Spórold meg a sok különböző szakemberrel való konzultációt!
Válási Navigátor
cross