Tényállásos bontóper: Mit jelent és mit kell róla tudni?

Mit jelent a tényállásos bontóper? Tudni szeretnéd mi a különbség a közös megegyezéses váláshoz képest? Hol van az a pont, amikor már nincs visszaút? Minden, amit a tényállásos bontóperről tudni szeretnél.

Ha egy házasság eljut arra pontra, amikor már nincs visszaút, akkor következik a válás.

Polgári törvénykönyv szerint kétféle módon lehet felbontani egy házasságot. Az egyik lehetőség, amikor a válás közös megegyezéssel zajlik le, tehát a felek minden vitás kérdésben meg tudnak egyezni. Ekkor a bíróság nem vizsgálja a házasság megromlásának körülményeit. De mi történik akkor, ha nem sikerül megegyezni?

Mikor beszélünk tényállásos bontóperről?

Amikor a felek nem tudnak megegyezni a házassághoz kapcsolódó különböző járulékos kérdésekben, tehát nem sikerül közös megegyezésre jutni, akkor következik a tényállásos bontóper. Vitás kérdés lehet pl:

  • Kiskorú gyermek szülői felügyeleti jogának gyakorlása
  • A tartásdíj mértéke
  • A gyermekkel való kapcsolattartás kérdése
  • Utolsó közös lakás használata
  • Háztartási tartás megfizetése

Mi történik akkor, ha csak az egyik fél szeretne elválni?

Előfordulnak olyan esetek is, amikor az egyik fél egyoldalúan kéri a házasság felbontását, annak ellenére is, hogy a másik fél nem ért ezzel egyet, esetleg ellenzi is. Ilyenkor a bíróság a házasfelek meghallgatásával próbálja feltárni a házasság megromlásának okait, ám elképzelhető az is, hogy a bíró inkább csak a vitás kérdésekre koncentrál. A legtöbb esetben, a teljes megegyezés hiányában a bíró általában ragaszkodik ahhoz, hogy a felek előadják a házasság megromlásának pontos körülményeit.  A bírói gyakorlattól függetlenül (hogy feltárja-e az okokat vagy sem), ebben az esetben is tényállásos bontóperre kerül sor.

Tényállásos bontóper esetén szükséges mindkét félnek személyesen megjelennie a bíróságon?

A közös megegyezéssel történő házasság felbontásával ellentétben, ebben az esetben nem kötelező személyesen megjelennie az alperesi házastársnak. Azzal, hogy távol marad, nem akadályozhatja meg a válást.

Szükséges-e ügyvéd segítségét kérni tényállásos bontás során?

A tényállásos bontáson alapuló bontóper sokkal összetettebb folyamat, mint a közös megegyezéssel történő bontóper. Éppen ezért javasolt egy ügyvéd bevonása, hiszen így nemcsak lerövidíthető a válási folyamat, hanem rengeteg plusz költségtől is megkímélhet bennünket, ha egy szakember segítségét kérjük.

Közös megegyezés, ami mindenkinek jó

Mindig törekedj arra, hogy ha már elkerülhetetlen a válás, az inkább közös megegyezéssel történjen. Igyekezz minden vitát még a bíróságon kívül elrendezni, hogy a válóper valóban a lezárása legyen a házasságnak, ne pedig egy csatatér a két fél között. Szakembereink minden esetben arra törekszenek, hogy a válás közös megegyezéssel történjen, hogy szépen válj el. Ha úgy érzed, lenne még kérdésed a témában, fordulj hozzánk bizalommal.


Spórolj milliókat és éveket, válj el tudatosan és felkészülten!

Az ország egyetlen teljes körű, válási online tudásanyagában mindent összegyűjtöttünk Neked, amire szükséged lehet! Spórold meg a sok különböző szakemberrel való konzultációt!
Válási Navigátor
cross