10 titok, amit nem mond el a válóperes ügyvéded

Természetes, hogy senkiben nem fogan meg a gondolat, hogy egyszer egy válóperes ügyvédhez kell fordulnia. Azonban, ha minden kötél szakad, és a bíróságon találják magukat a párok, a váratlan helyzet és a stressz miatt nehéz tiszta fejjel végig gondolni a válás lépéseinek minden apró tényezőjét. Ezekben a nehéz pillanatokban, a válóperes ügyvéd szakértelmében és tapasztalataiban bíznak.

A válóperes ügyvéd, sokszor magától értetődőnek, vagy lényegtelennek tarthat bizonyos információkat, melyek tudatában, a felek később másképp döntöttek, vagy jártak volna el a válás során.
Bemutatjuk azt a legjellemzőbb 10 információt, amikkel mindenképpen tisztában kell lennetek a per során, s amikről az ügyvédek sok esetben nem tájékoztatják ügyfeleiket kellő körültekintéssel.

1. Jellemző, hogy a bontóper megindulása előtt sok ügyfél nem kap tájékoztatást arról, hogy miben különbözik a gyakorlatban a közös szülői felügyelet és a kizárólagos felügyelet. Ez a későbbiekben félreértéseket szülhet, így jó, ha már az elején tisztázva vannak bizonyos fogalmak.

2. Sok esetben, a váló felek arról sem kapnak kellő tájékoztatást, hogy a kizárólagos felügyelet ellenére, a gyermek lényeges sorsát érintő kérdésekben a másik fél döntési joga is megmarad. Bár a Ptk. pontosan megjelöli ezeket a jogokat, erről az információról általában hiányosan, vagy tévesen rendelkeznek a felek.

3. A gyermektartásdíj fizetésére a különélő szülő köteles. Az ügyvéd sokszor nem tájékoztat erről, így ennek a díjnak a mértékét sem nem tudják kellőképpen meghatározni, mert azt gondolják, hogy aki a gyermeket neveli, annak ugyanannyit kell hozzátenni a költségekhez, ezért duplázzák a tartásdíj összegét. Ellenben, a díjat nem lehet duplázni, mert aki a gyermekkel marad, az természetben tartja a gyermeket.

4. Előfordul, hogy az ügyvédek elindítják a bontópert, viszont meg sem kísérlik a házastársi vagyonközösség megszüntetését megállapodásban rendezni, mondván, hogy arra a bontóper után fog sor kerülni. Azonban, még a bontás előtt, vagy a bontóper folyamata alatt sokkal nagyobb a kompromisszum a vagyon rendezésére.

5. Jellemző, hogy a feleket nem tájékoztatják arról, hogy a perben milyen költségei vannak egy házastársi vagyonközösség megszüntetésének, hogy milyen hosszú ideig tud tartani, és hogy milyen szakértői költségek várhatóak a folyamat során. Ezek tisztázása pedig segíthet megszüntetni az anyagi kérdésekkel kapcsolatos félelmeiket, bizonytalanságaikat.

6. A különvagyon fogalmának tisztázására sem szokott sor kerülni a válóperek során. Ahogyan arra sem, hogy a különvagyon – ha például beruháznak, felújítanak –  keveredik a közös vagyonnal, így nem kapnak iránymutatást abban, hogy hogyan és mikori értéken kell elszámolni ezeket a kiadásokat.

 7. Sok esetben születik megállapodás a szülői felügyeleti jogról, tartásdíjról, apaság elismeréséről stb. Azonban, sokan nem tudják, hogy mivel nincs per, így később sem lesz végrehajtható ez a fajta megállapodás.

8. Az ügyfelek sokszor nincsenek tudatában, hogy lehet kérni ún. egyezségi kísérleti történő idézést a bíróságtól, ami max. 15. 000 Ft illetékkel, és az ügyvédi költséggel jár. Ebben az esetben viszont már bíróság által, közokiratban foglaltan megerősíthetik, egyezségbe foglalhatják a megállapodásukat, ami ezáltal kikényszeríthetővé, végrehajthatóvá válik. Ez ajánlatos a mediációs megállapodás aláírását követően is.

9. Előfordul, hogy nem értesülnek a felek arról, hogy ne hagyják el az utolsó közös lakást (nyilván, ha nincs olyan körülmény, hogy az együttélés tarthatatlanná válik), mert ha önként felhagynak a lakáshasználattal, akkor már az ún. lakáshasználati díj ellenérték sem jár. Érdemes tehát megfontolni az elhamarkodott költözést, hiszen később egy nagyobb összegtől is eleshetnek az elköltözött felek.

10. S végül, de nem utolsó sorban, a házassági szerződés megkötését követően a felek olyan tájékoztatást kapnak az ügyvédtől, miszerint az X évvel ezelőtti házassági vagyonjogi szerződés alapján, nem kell a bontáson kívül semmit intézni. Nincs közös vagyon, amit meg kellene osztani, így nem kell erről még megemlékezni sem. Holott, a vagyonjogi szerződésben nem került kikötésre, hogy a jövőben külön szerzés lesz mindenre, tehát a megállapodásban rendelkezni  kellett arról, hogy nincs megosztandó közös vagyontárgy, valamint arról is, hogy elszámoltak egymással természetben és értékben egyaránt.

Egy tudatos, kellően tájékozott válási folyamat nem csak a felek békésebb és nyugodtabb elválását segíti elő, de hozzájárul a vagyon igazságos elosztásához, hogy egy előnyös egyezséggel egyik fél se kényszerüljön kilátástalan és reménytelen helyzetbe.
Ha úgy érzed túl nagy a nyomás, és nem tudsz jó döntéseket hozni, fordulj hozzánk, és minden információt megkapsz a válás lépéseiről, arról, hogy hogyan spórolhatsz a legtöbbet, valamint segítünk egy reménnyel teli, új élet megkezdéséhez is.


Spórolj milliókat és éveket, válj el tudatosan és felkészülten!

Az ország egyetlen teljes körű, válási online tudásanyagában mindent összegyűjtöttünk Neked, amire szükséged lehet! Spórold meg a sok különböző szakemberrel való konzultációt!
Válási Navigátor
cross